کلاژن سازی پوست

کلاژن سازی پوست : الاستین و کلاژن از پروتئین های ساختاری می باشند که به صورت طبیعی در لایه های پوست وجود دارند. این دو پروتئین جهت حفظ خواص ارتجاعی و لطافت پوست ضروری هستند.

کلاژن سازی پوست کلینیک سپنتا

بدن به طور طبیعی این پروتئین را تولید می نماید و اشخاص جوان اغلب مقادیر بالایی از این پروتئین را در پوست خود دارند، ولیکن تولید آن در بدن با گذشت زمان و افزایش سن کاهش یافته به گونه ای که پس از ۳۵ سالگی ساخت کلاژن به طور محسوسی کم می شود و غیر از آن کیفیت این پروتئین نیز تغییر می یابد. تغذیه سالم، استفاده از سبزیجات تازه و میوه جات و نیز انجام ورزش های هوازی، موجب تحریک کلاژن سازی در پوست می شود.

سرم ها و کرم های کلاژن فقط باعث مرطوب نمودن پوست می شوند؛ چرا که مولکول کلاژن قابلیت جذب شدن را ندارد و با تحریک سلول های بنیادی بازسازی و تولید این پروتئین ها افزایش پیدا می کند. با این حال شیوه های کلاژن سازی پوست از جمله پی آر پی، میکرونیدلینگ، تزریق فیلر و یا هایفوتراپی می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد و موجب جوانسازی پوست شود.

دلایل ایجاد اختلال در تولید کلاژن

باید گفت افزایش سن تنها علت کاهش تولید کلاژن‌ نمی باشد بلکه عوامل دیگری نیز وجود دارند که با تخریب این پروتئین در سلول‌ های پوست، موجب کاهش و نهایتاً از دست رفتن استحکام پوست و ایجاد چین و چروک‌ها روی آن می‌شوند. یعنی همان عادات نادرستی که خواسته یا ناخواسته کلاژن سازی پوست را دچار اختلال کرده و با کاهش تولید آن در بدن موجب بروز پیری زودهنگام و بد شکل شدن زاویه‌های گوناگون صورت می‌شوند. لذا برای داشتن پوستی زیبا می بایست در گام نخست این عادت ها را برای همیشه ترک کرد یا جهت درمان شان اقدام نمود. از جمله این عادات غلط می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

رژیم غذایی ناسالم: برای سلامت و شادابی پوست هیچ روشی ساده ‌تر از مصرف مواد غذایی تازه و سالم نیست. باید گفت عدم مصرف سبزیجات تازه و میوه موجب می گردد تا سلول‌های پوست قدرت خنثی ‌سازی تخریب کلاژن ‌ها را از دست دهند و رادیکال ‌های زیان آور و آزاد در محیط، به استحکام بافت‌ های ارتجاعی پوست صدمه بزنند.

ایجاد اختلال در خواب: به اثرات قابل توجه خواب ناکافی یا کافی با رؤیت وضعیت پوست خود در آینه می توان پی برد. باید گفت دیر خوابیدن یا کمبود خواب موجب افزایش تولید سموم در بدن می گردد و میزان کلاژن سازی پوست را شدیداً کاهش می‌دهد.

استفاده مداوم از مواد آرایشی: اگر تا کنون عادت غلط پاک نکردن مواد آرایشی را ترک نکرده‌اید باید خیلی صریح گفت که دچار پیری زود هنگام می شوید. چربی ناشی از لوازم آرایشی پس از طی ساعت ها باقی ماندن روی پوست موجب انسداد منافذ آن می شود و با تجمع آلودگی‌ها راه تنفس آن را می بندد. با این وضعیت تخریب کلاژن شروع می شود و با گذشت زمان استحکام پوست از بین می رود.

مصرف قلیان و سیگار: این عادت کشنده مهم ترین عامل تخریب کلاژن در بدن می باشد؛ چرا که با ازبین بردن انواع پروتئین در بدن و محدود نمودن جریان خون، پوست را در همان سنین جوانی کدر و پیر می کند.

پرخوری و مصرف تنقلات فراوان: اگر اهل پرخوری و مصرف انواع تنقلات شیرین هستید لازم است این عادت غلط غذایی را ترک کنید. بدین جهت که کلاژن‌ها به دلیل وجود گلوکز در شکر سنگین شده و با از بین بردن انعطاف‌پذیری آن پوست را کدر و زمخت می‌کنند.

عدم استفاده از ضدآفتاب: اشعه های زیان آور خورشید موجب افزایش تخریب الیاف کلاژن در پوست و صدمه جدی به ساختار این پروتئین می گردند. این اشعه‌ ها به سلول‌ هایی که وظیفه ترمیم و کلاژن سازی پوست را برعهده دارند حمله کرده و در نتیجه ظاهری ناصاف و فرسوده به پوست می دهند.

 

 

کلینیک تخصصی پوست و مو سپنتا

جوانسازی پوستمقالات

نظرات این مقاله بسته میباشد .

contact-icon