کاشت مو

امروزه با افزایش ریزش مو، بسیاری از افراد به منظور کاشت مو طبیعی به مطب های متخصصان پوست و مو مراجعه می کنند. توصیه می شود قبل بکارگیری از شیوه های گوناگون کاشت مو در خصوص انها اطلاعات کافی کسب نمایید.

کاشت مو کلینیک سپنتا

 

هم اکنون پیوند و کاشت مو با چند شیوه صورت می گیرد، که اغلب آن ها بسیار ایمن و مطمئن هستند و تا به حال اکثر افراد از انجام آن رضایت کامل داشته اند. گرچه این عمل بسیار ساده و ایمن می باشد، ولیکن مهارت و تخصص پزشک و رعایت تمامی نکات ایمنی برای حفظ سلامتی بیمار در کسب نتیجه مطلوب الزامی است. از جمله رایج ترین شیوه های کاشت مو دو روش FUT و FIT هستند که با مشورت پزشک خود می توانید بهترین و مناسب ترین شیوه را تعیین نمایید. در حقیقت فولیکول های مو تک تک و با همان حالت طبیعی پیوند زده می شوند، موهای کاشته شده مانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

در کاشت مو مطابق با نوع شیوه پیوند، موهای خود فرد از قسمتی از بدن مثلاً پشت سر برداشته می شود آنگاه با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های آن به طور تک تک جدا می شوند و با همان ظرافتی که برداشته می شوند در قسمت گیرنده با ایجاد برش هایی در حدود یک میلی متر کاشته می شوند. بدن نیز به این موها هیچ واکنشی نشان نمی دهد و در حقیقت یکی از مزایای پیوند موی طبیعی همین است. لازم به ذکر است زمانی که موها کاشته می شوند پس از ۴ الی ۶ ماه دچار ریزش شده و پس از آن به طور مجدد موها رشد می کنند، به همین علت نباید نگران باشید؛ چرا که ریزش پس از کاشت، طبیعی است.

روش های پیوند مو

رایج ترین شیوه های پیوند مو عبارتند از:

روش پانچ (punch)

در این شیوه موها به شکل دسته ای برداشته می شود و در ناحیه مورد نیاز از طریق ایجاد سوراخ هایی در پوست سر، پیوند زده می شوند. در دنیای امروزی این تکنیک به علت ایجاد نمای عروسکی یا مصنوعی کاربرد چندانی ندارد.

روش FUT

در این روش مو با استفاده از یک نوار کوچک از قسمت پشت سر برداشته می شود. شیوه FUT اغلب تحت بی حسی موضعی انجام می شود و حاوی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت که حاوی ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو است. بعد از پیوند مو محل عمل به ظرافت ترمیم شده و از آنجایی خط برداشت در مسیر رشد و رویش موها است معمولاٌ جای ترمیم دیده نمی شود. در این روش گرافت های فولیکول های مو زیر میکروسکوپ به صورت واحدهای یک، دو و یا سه تایی جدا شده و برای پیوند آماده می شوند.

ضمن اینکه معمولاً نیازی به تراشیدن تمامی موهای سر فرد نیست و فقط قسمتی که برای برداشت و کاشت ضروری است کوتاه می شود، آنگاه فولیکول های آماده شده بسیار منظم و تک تک بر اساس طرح از پیش تعیین گشته پیوند زده می شود. از جمله ویژگی های این شیوه سرعت عمل کاشت در طی ۳ تا ۵ ساعت است. هم اکنونFUT قطعی ترین و ایمن ترین شیوه کاشت مو در دنیا می باشد و تا ۹۷ % از افراد با این شیوه به نتیجه مطلوبی رسیده اند.

روش FIT

در این روش به وسیله پانچ از قسمت بانک مو، که معمولاً از بالای گوش ها و پشت سر انتخاب می شود، عمل برداشت، صورت گرفته آنگاه به طور مجدد با پانچ یا slit کاشته می شود.بر اساس نیاز هر فرد تقریباً از هر ۳ تا ۵ واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی برداشته می شود. باید گفت از برخی جهات شیوه FTT همانند شیوه FUT می باشد؛ یعنی با ایجاد شکاف های ریز این گرافت ها پیوند زده می شوند. شایان توجه است این تکنیک به تنهایی (در شیوه غیر ترکیبی) اغلب به اشخاصی توصیه می شود که ناحیه کاشت موی کوچک و محدودی دارند و یا کاشت مو در نواحی محدودی مانند صورت، ابرو و مکان زخم های قدیمی باشد. در کل باید گفت انتخاب روش مناسب برای پیوند موی شما برعهده پزشک می باشد.

 

 

 

کلینیک تخصصی پوست و مو سپنتا

کاشت مومقالات

نظرات این مقاله بسته میباشد .

contact-icon