لیزر موهای زائد

امروزه لیزر موهای زائد به یکی از محبوب ترین شیوه های رفع موهای زائد و نامطلوب بدن تبدیل شده است. لیزر موهای زائد، یکی از خدمات زیبایی به شمار می آید که ضوابط بسیاری درخصوص آن وجود دارد. برای رفع موهای زائد با لیزر حتی ممنوعیت ها یا محدودیت هایی نیز در نظر گرفته شده است.

لیزر موهای زائد کلینیک سپنتا

رنگ پوست

به این دلیل که احتمال سوختگی و صدمات پوستی از طریق رفع موهای زائد با لیزر در اشخاصی که دارای پوست های تیره هستند، بیشتر است؛ توصیه می شود کسانی که حمام آفتاب گرفته اند، سولاریوم کرده اند و یا دارای پوست های بسیار تیره ای هستند، از لیزر موهای زائد خود اجتناب نمایند. ضمن اینکه این افراد می توانند برای لیزر کردن موهای زائد خود با پزشک متخصص پوست مشورت نمایند. این افراد با لیزر موهای زائد به وسیله اپراتورهای غیرمتخصص، دچار سوختگی های شدید پوستی خواهند شد؛ سوختگی هایی که امکان دارد منجر به ایجاد لکه های پوستی شود. لک هایی که گاهی به هیچ عنوان رفع نخواهند شد.

موارد ممنوع لیزر موهای زائد

افراد مبتلا به لوپوس که نور لیزر موجب عود و تشدید بیماری شان خواهد شد می بایست از لیزر کردن موهای زائد خود بپرهیزند. اشخاص مبتلا به پورفیری به علت واکنشی که نسبت به لیزر نشان خواهند داد، می بایست از لیزر موهای زائد خود اجتناب نمایند. اشخاصی که در قلب خود باتری کار گذاشته اند می بایست پیش از انجام لیزر، به پزشک خود اطلاع دهند که این افراد اغلب از لیزر موهای زائدشان منع می شوند.

لیزر موهای زائد در دوره بارداری و شیردهی

در کل، برخورد و تماس با هر نوع اشعه ای برای زنان باردار ممنوع می باشد. لیزر موهای زائد در دوره شیردهی نیز زیان و خطری برای مادر و نوزاد نخواهد داشت.

تعداد جلسات لیزر درمانی

معمولاً پس از جلسه اول حدود ۷۰ درصد و پس از جلسه دوم نیز حدود ۹۰ درصد از موهای زائد افراد از بین می رود. بیش از ۹۵ درصد از موهای زائد افراد در جلسه های سوم و چهارم رفع خواهد شد و فقط افراد خاصی هستند که ممکن است به بیش از چهار جلسه لیزر نیاز داشته باشند. در صورتی که دلیل ایجاد موهای زائد، هورمونی نباشد، این موها تا چند سال رشد نخواهند کرد. امکان دارد پس از این مدت، یک الی دو جلسه لیزر برای رفع موهایی که مجدداً رشد کرده اند، نیاز باشد.

آمادگی های پیش از لیزر مو

افرادی که قصد لیزر کردن موهای زائد خود را دارند نبایست حدود ۱ ماه پیش از لیزر، موهای خود را با شیوه هایی مثل موم انداختن یا اپیلاسیون از ریشه بکنند. ضمن اینکه دو ماه پیش از انجام لیزر نیز نبایست حمام آفتاب بگیرند یا سولاریوم کنند. توصیه می شود روز پیش از انجام لیزر، موهای خود را اصلاح نموده و ناحیه تحت درمان، بدون هیچ گونه مواد آرایشی (ولو ضدآفتاب) باشد. معمولاً مدت دو روز پس از لیزر می توان از انواع کرم ها یا پمادهای ترمیمی و ضدالتهابی برای جلوگیری از خارش، سوزش، سرخی و التهاب احتمالی استفاده کرد.

اثرگذاری لیزر موهای زائد به چه صورت است و آیا این لیزر موجب از بین رفتن موها خواهد شد؟

جهت درمان موهای زائد سه شیوه پیشنهاد می شود: الکترولیز، دارو و لیزر. لیزر موهای زائد موجب می شود که موها نازک و کمتر شوند ولی باعث از بین رفتن صد در صد آن ها نمی‌شود. همانگونه که اطلاع دارید هزینه لیزر موهای زائد به تعداد جلسات و نوع دستگاه مورد استفاده بستگی دارد. این روش درمانی در صورتی نتیجه بخش است که فرد دچار مشکل هورمونی در پایه نباشد؛ در غیر این صورت احتمال رشد مجدد موها خیلی بیشتر است و لیزر موهای زائد فایده‌ای نخواهد داشت. بنابراین اگر شخص مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت و در آزمایشات مشخص شد که دچار مشکل هورمونی نمی باشد، می‌تواند درمان با لیزر را شروع کند ولیکن باید توجه نمود که لیزر، موهای زائد را صفر نمی‌کند.

افراد کاندید استفاده از لیزر درمانی برای رفع موهای زائد

هر فردی اعم از آقایان و خانم ها می توانند در همه بخش های بدن خود از این خدمات بهره ببرند، هر اندازه رنگ موها تیره‌ تر باشد اثرات لیزر روی آن بیشتر است، البته ویژگی های فردی شخص نیز در نظر گرفته می شود و ضوابط جاری در خصوص کاربرد لیزر در تمامی موارد اجرا خواهد شد. شایان ذکر است افراد جهت استفاده از این خدمات می بایست حداقل ۱۲ سال داشته باشند.

لیزر درمانی در آقایان

همانطور که می دانید معمولاً آقایان دارای موهای ضخیم تری نسبت به زنان هستند؛ اغلب پس از تراشیدن موهای زائد، دچار عوارض ناراحت کننده ای از قبیل خارش و سوزش و برخی اوقات کورک و جوش در قسمت مورد نظر می‌شوند. لیزر موهای زائد در نواحی تناسلی و زیر بغل که موهای آن لازم است به صورت مرتب اصلاح شود، می‌تواند بهترین گزینه باشد. شایان توجه است که لیزر درمانی برای رفع موهای زائد در مردان در صورتی که به طور صحیح صورت گیرد، خطری برای باروری آنان به همراه نخواهد داشت.

آیا  لیزر درمانی برای رفع موهای زائد روی غدد لنفاوی و باروری اثرگذار است؟

پاسخ این پرسش منفی است. لیزری که در قسمت های زیر بغل یا بیکینی انجام می‌شود هیچ ربطی با اجزای داخلی بدن مانند بافت سینه یا تخمدان ندارد و هیچ اثر سوئی روی آنها نخواهد داشت. در دنیای امروزی این مسئله مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است و مشخص شده که میزان نفوذ لیزر در پوست بسیار ناچیز و شاید در اندازه چند میلی‌متر می باشد؛ لذا به هیچ وجه به بافت‌های زیری نمی‌رسد، پس جای هیچ گونه نگرانی نیست. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد شده و گرما در عمق بافت نفوذ نمی یابد بلکه فقط به قسمت های سطحی از پوست نفوذ پیدا می کند.

 

 

کلینیک تخصصی پوست و مو سپنتا

لیزر موهای زائدمقالات

12 کامنت ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact-icon