لکه های پوستی

لکه های پوستی در میان بسیاری از افراد یک عارضه شایع می باشد که در اکثر موارد به سختی می توان آن ها را رفع نمود.

لکه های پوستی کلینیک سپنتا

لکه های پوستی بیشتر در افراد میانسال و قسمتی از پوست که تیره تر است، دیده می شود. لکه های پوستی مستقیماً به وسیله سلول های تولید کننده ملانوسیت یا ملانین (رنگدانه پوست) و یا با تکثیر خود ملانوسیت ها ایجاد می شوند.

انواع لکه ها

لکه های پوستی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

لکه های پس از التهاب پوستی

این نوع لکه ها مانند لک های به جا مانده از سوختگی سطحی و آکنه های صورت با گذشت زمان و با ترمیم خود پوست کمرنگ شده و به سادگی قابل درمان هستند.

کک مک ها

این نوع لکه ها به علائم پیری زودرس معروف هستند. اغلب در افرادی که پوست روشنی دارند بعد از ۶۰ سالگی ظاهر می شود. این لکه ها در سنین جوانی در اثر تابش نور شدید خورشید ( UV ) ایجاد می گردد. لذا توصیه می شود از کرم ها ی ضدآفتاب مناسب با پوست خود استفاده نمایید.

لکه های هورمونی

لکه هایی مانند لکه های دوره بارداری، لکه های در اثر کم کاری تیروئید، مصرف قرص های هورمونی و قرص های ضد بارداری که تحت تأثیر تغییرات هورمونی ایجاد می شوند. برای یافتن مناسب ترین روش درمان، توصیه می شود ابتدا عامل ایجاد لکه های پوستی مانند میزان مصرف قرص های ضد بارداری، شرایط پزشکی گذشته و حال و میزان قرار گرفتن در برابر نور خورشید بررسی شود.

روش های درمان لکه ها

روش های درمان به دو دسته تقسیم می شوند:

لیزر درمانی

رفع لکه های پوستی با استفاده از روش فیزیکی مانند لیزر یا جراحی پوست، که البته لیزر برای لکه های سطحی مناسب است و در برطرف نمودن لکه های عمیق نه تنها اثری ندارد بلکه خود موجب ایجاد لک می شود.

استفاده از داروهای موضعی یا کرم ها

مواد تشکیل دهنده در فرمولاسیون کرم های موضعی ضد لک، با اثرگذاری روی  تیروزیناز) آنزیم تولید کننده رنگدانه پوست)، لکه های پوستی را رفع نموده و در برخی موارد سرعت تولید رنگدانه را تنظیم می نماید.

بهترین کرم موضعی می بایست از تولید فراوان رنگدانه پیشگیری نماید، از تجمع رنگدانه های تولید شده روی سطح پوست (Melanin Aggregation) جلوگیری کند، مانع از انتقال رنگدانه تولید شده از لایه اپیدرمیس به سطح پوست شود و همچنین موجب افزایش حلالیت رنگدانه تولید شده در محیط آبی گردد. کرم های ضد لک به مرور باعث پاکیزگی و شفافیت پوست می شوند و از تشکیل لکه های پوستی پیشگیری می نمایند.

 

 

کلینیک تخصصی پوست و مو سپنتا

مشکلات زیباییمقالات

نظرات این مقاله بسته میباشد .

contact-icon