انواع لایه برداری

در این مقاله به بحث در خصوص انواع لایه برداری می پردازیم. لایه برداری پوست (پیلینگ Peeling) یعنی جداسازی لایه ای از سطح پوست؛ این روش لایه برداری یا پاکسازی پوست نامیده می شود.

انواع لایه برداری کلینیک سپنتا

به وسیله لایه برداری یک لایه از سطح پوست ( سلول های مرده پوست) که معمولاً آثاری از آکنه، لکه های قهوه ای و اسکار روی آنها دیده می شود، جدا خواهد شد.

انواع لایه برداری پوست

از انواع لایه برداری پوست می توان موارد زیر را ذکر نمود.

  • لایه برداری لیزری
  • لایه برداری شیمیایی
  • لایه برداری مکانیکی

لایه برداری لیزری

از انواع لایه برداری پوست می توان به لایه برداری لیزری اشاره نمود. اغلب در کلینیک ها و مراکز درمانی جهت لایه برداری پوست، دو نوع لیزر به کار برده می شود.

این دو نوع لیزر که از انواع لایه برداری پوست محسوب می شوند عبارتند از لیزر اربیم یاگ و لیزر دی اکسید کربن. در این لیزرها از ویژگی تبخیر آب و نکروز گرمایی آنها به منظور جوانسازی و لایه برداری پوست استفاده می شود.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی نیز از انواع لایه برداری پوست به شمار می آید. در لایه برداری شیمیایی لایه ای از پوست به وسیله ترکیبات شیمیایی جهت رفع آکنه ها، لکه های پوستی، کک و مک و … تخریب و جدا می شود.

لایه برداری طبق میزان مشکلات پوستی از یک روز تا دو هفته به طول می انجامد و بعد از پایان یافتن دوره پوسته ریزی و لایه برداری، پوست جدیدی جایگزین می شود. این روش در جوانسازی و شاداب نمودن پوست بسیار اثرگذار می باشد.

عمق لایه برداری به مواردی نظیر غلظت مواد مورد استفاده، تعداد دفعات مصرف و زمانی که روی پوست قرار گرفته می شود، بستگی دارد. سالسیلیک اسید، اسیدرتینوئیک، اسید کربولیک (فنل) اسید تری کلرواستیک، رزورسینول و اسید لاکتیک از جمله لایه بردارهای شیمیایی به شمار می آیند.

لایه برداری مکانیکی

لایه برداری مکانیکی از انواع لایه برداری پوست محسوب می گردد. در لایه برداری مکانیکی، پوست برای درمان جوش و اسکار توسط ابزار الکترومکانیکی خاصی تراشیده می شود.

مراقبت های بعد از لایه برداری پوست

پوست طی هر لایه برداری نسبت به آفتاب و نور خورشید حساسیت بسیار زیادی پیدا می کند. بنابراین مراقبت از پوست در برابراشعه و پرتوهای مضر نور خورشید از اهمیت فراوانی برخوردار است.

توصیه می شود بعد از انجام لایه برداری پوست از ضد آفتاب های مناسب و قوی تر استفاده نمود. ضمن اینکه لازم است به دلیل حساسیت بیش از حد پوست در این زمان مقدار بیشتری از محصولات ضدآفتاب روی پوست آغشته شود.

بهتر است شخص زمانی که اشعه خورشید دارای بیشترین نفوذ می باشد از منزل خارج نشود. رعایت بهداشت پوست پس از انجام لایه برداری به منظور پیشگیری از بروز عفونت های پوستی الزامی است.

 

 

کلینیک تخصصی پوست و مو سپنتا

جوانسازی پوستمقالات

نظرات این مقاله بسته میباشد .

contact-icon